تجربه بازدید از حرم خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

تجربه بازدید از حرم خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 هجری شمسی، با شماره 64 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. همچنین ثبت جهانی آن نیز مربوط به سال 2010 بوده، و در این سال بود که بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد. ورودی اصلی بنا یک درب دو لنگه چوبی است که در ضلع شرقی میدان عالی قاپو قرار گرفته و با عبور از آن به حیاط بزرگ مجموعه خواهید رسید.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی یک بنای ارزشمند باقی مانده از قرون وسطا است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و تنها اثر ثبت شده جهانی اردبیل محسوب میشود. این بنا یک شاهکار هنری / معماری است که در ساخت آن انواع هنر های تزیینی به کار رفته اند و نمونه ای بسیار کمیاب از معماری اسلامی در قرون وسطا است. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، شاه اسماعیل و همچنین تعدادی دیگر از بزرگان دوره صفوی در این آرامگاه قرار دارد و شما با بازدید از این بقعه میتوانید از موزه مجموعه خانقاه و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نیز دیدن کنید.

 

 

این مجموعه به علاوه به نمایش گذاشتن معماری اصیل ایرانی، یک نمایشگاه از زیباترین و منحصر به فرد ترین کاشی کاری معرق و مقرنس، کتیبه های زیبا و با ارزش، گچ بری ها و سایر آثار بسیار زیبا است که از افرادی نظیر میر قوام الدین، میر عماد و محمد اسماعیل برجا مانده اند. از سایر جزئیاتی که این بنا را مزین کرده اند میتوان به نقره کاری ها، طلاکاری ها، نقاشی ها و منبت ها اشاره کرد.

 

 

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 هجری شمسی، با شماره 64 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. همچنین ثبت جهانی آن نیز مربوط به سال 2010 بوده، و در این سال بود که بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد. ورودی اصلی بنا یک درب دو لنگه چوبی است که در ضلع شرقی میدان عالی قاپو قرار گرفته و با عبور از آن به حیاط بزرگ مجموعه خواهید رسید. در مقابل این در و در ضلع غربی میدان، سردر دیگری به نام سردر عالی قاپو وجود داشت که در دوران شاه عباس دوم و به دست یوسف شاه بن ملک صفیا ساخته شده و کاشیکاری آن را اسماعیل بن نقاش اردبیلی انجام داده بود. این سردر در سال 1321 خورشیدی از میان برداشته شد و کتیبه معرقی که در بدنه آن قرار داشت به انبار مجموعه منتقل شد.

 

 

مجموعه خانقاه و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی دارای قسمت های زیادی در دل خود است که از بین آنها میتوان به محوطه شهیدگاه در شمال گنبد دارالحدیث، آرامگاه مشایخ صوفیه در حجره ای رو به مزار شیخ صفی الدین، چله‌خانه ‌های قدیم و جدید که محل جلوس شیخ صفی الدین بوده اند، مقبره شاهزادگان در سمت شرقی دارالحفاظ، حرم و دارالحفاظ، آرامگاه مشایخ صوفیه در حجره ای رو به مزار شیخ صفی الدین و... اشاره کرد.

 

 

شما با ورود به این مجموعه، حیاطی بزرگ را در مقابل چشمان خود خواهید دید. فضایی مستطیل شکل که درختانی در آن وجود دارد و به عنوان مرزی میان درب ورودی و هسته مرکزی مجموعه هستند. در دو طرف این حیاط بزرگ، دو حوض سنگی وجود دارند که قدمت آنها مربوط به دوره ی صفوی میباشد.

 

 مطالب مشابه