معرفی کاخ موزه ملت تهران

معرفی کاخ موزه ملت تهران

نمای بیرونی کاخ سعد آباد به سبک معماری کاخ های سلطنتی آلمان و معماری داخلی آن به سبک طرح ایرانی، چهارستونی با نورگیر است. این کاخ امروزه تبدیل به موزه شده است و مکانی بسیار دیدنی است.

کاخ موزه ملت که همان کاخ سفید است، بزرگ ترین کاخ مجموعه سعدآباد است که به علت رنگ سفید نمای آن به این نام شهرت یافته بوده است. مجموعه سعد آباد دارای مساحتی 110 هکتاری است که بسیار عظیم است. این بنا علاوه بر اینکه اختصاص به امور اداری و تشریفاتی داشته اقامتگاه تابستانی شاه و همسرش فرح نیز بوده است. بنای کاخ به دستور رضاخان در سال 1310 خورشیدی آغاز گردید و در سال 1315 به پایان رسید. کاخ سفید پس از سه سال که از اتمام آن گذشت به تدریج مورد استفاده قرار گرفت. در ساخت بنای این کاخ هنرمندان و صنعتگران فراوانی مشارکت داشته اند. نقشه کاخ از مهندس خرسندی است و محاسبات فنی آن را لئون طاطاووسیان، پپسیان و بوریس روسی انجام داده اند. گچ بری های ظریف و زیبای درون کاخ کار دستان هنرمند استادانی نظیر غلامرضا پهلوان، عبدالکریم شیخان، حسین کاشی و رضا ملائکه است.

 

 

موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد نیز یکی دیگر از بخش های این کاخ است که بد نیست نگاهی به آن بیاندازید.

 

سنگهای مرمر سرسراها از معادن یزد و تربت حیدریه استخراج شده اند که استاد لرزاده آن را اجرا کرده. نمای بیرونی کاخ به سبک معماری کاخ های سلطنتی آلمان و معماری داخلی آن به سبک طرح ایرانی، چهارستونی با نورگیر است. پرده های بزرگ نقاشی رنگ روغن با موضوع و داستان های شاهنامه فردوسی اطراف نورگیر سرسرای طبقه اول را استاد حسین طاهرزاده بهزاد و شاگردان وی در سال 1320 هجری شمسی به پایان رسانده اند. در بین سال های 1345 تا 1349 ساختمان کاخ تعمیر و بازسازی شده و آذین کاران فرانسوی بر طبق سلیقه فرح تزئینات داخلی کاخ را تعمیر کردند.

 

پوشش دیوار تالارها از پارچه های نفیس گل ابریشم و اطلس و تافته بافت فرانسه و انگلستان است. چراغ های آویزلوسترها ساخت ایتالیا، فرانسه و چکسلواکی روشنایی بخش تالارهای وسیع این کاخ می باشند. که بزرگترین آن ها 108 شاخه است. سه چهلچراغی که تالار سفره خانه طبقه اول را روشن می کنند از زیباترین لوسترهای ساخت بوهم چکسلواکی با آویزهای کریستال رنگارنگ به شکل میوه است. ظروف غذاخوری این کاخ چینی های ساخت کارخانه رزنتال آلمان با نشان سلطنتی و جام های کریستال تراش خورده ساخت کارخانه باکارای فرانسه به سفارش دربار پهلوی هستند.

 

 

در تهران بازدید از عمارت بادگیر کاخ گلستان را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات