آشنایی با موزه پارچه و لباس‌ های سلطنتی نیاوران تهران

آشنایی با موزه پارچه و لباس‌ های سلطنتی نیاوران تهران

موزه پارچه و لباس های سلطنتی مجموعه ای جذاب از پارچه ها و لباس های اهدایی به پادشاهان ایران است که در قالب موزه در مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران در معرض دید عموم قرار گرفته است.

موزه پارچه و لباس‌ های سلطنتی موزه ای بسیار جذب در بین موزه های تهران است که در نیاوران واقع شده است. از آنجایی که یک آبنمای بسیار زیبا در روبروی تالار این موزه واقع شده و همچنین دیوار ها و پرده ها نیز آبی رنگ می باشند، به این مکان تالار آبی نیز گفته می شود. موزه پارچه و لباس های سلطنتی مجموعه ای فوق العاده از پارچه ها و لباس های اهدایی به پادشاهان ایران است که هم اکنون در قالب موزه در مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است. این موزه در سال 1391 افتتاح شد. در ضلع شمالی کاخ نیاوران تالاری به وسعت 350 متر مربع به قرینه تالار پذیرایی در ضلع جنوب واقع شده که در دوره پهلوی برای پذیرایی مهمانان دربار ساخته شده بوده است. کمی پیش از انقلاب سال 1357 تغییر دکوراسیون و تجهیز آن در حال اجرا بود که با انقلاب پروژه متوقف شد.

 

 

ده ها موزه جذاب و دیدنی دیگر نیز در پایتخت وجود دارند که از بین آنها موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد و موزه خودرو کاخ نیاوران را می توان مثال زد.

 

هدف از ایجاد این موزه در محل تالار آبی حجم قابل توجهی از آثار نفیس بافته شده، پارچه و لباس های دوره پهلوی بود که دارای ارزش هنری بالایی بودند و قابلیت به نمایش گذاشته شدن داشتند که البته به دلیل فقدان فضای نمایشی کافی در چیدمان اصلی کاخ، تاکنون در معرض بازدید عموم نبوده و در مخزن کاخ اختصاصی نگهداری می شده اند، همچنین تالار آبی با وسعتی مناسب در کاخ نیاوران می توانست بهترین فضا برای نمایش و معرفی آثار مخزن کاخ اختصاصی باشد، بدون اینکه در چیدمان اصلی کاخ تغییری ایجاد شود. از جمله اقدامات انجام شده جهت افتتاح موزه پارچه و لباس های سلطنتی می توان به انتخاب و آماده سازی و انجام عملیات حفاظت و مرمتی بر روی آثار، آماده سازی فضای نمایشی، چیدمان آثار، ایجاد مسیر بازدید و در نهایت تحقیق و پژوهش بر روی تکنیک های بافت و دوخت پارچه برای معرفی هرچه بهتر اشیاء اشاره کرد.

 

از بین اثر های شاخص این موزه می توان به دو عدد گوبلن بافت کشور فرانسه مربوط به قرون هفده و هجده میلادی اشاره کرد که دیوارهای ضلع جنوبی تالار را زیبا کرده اند. پارچه های نفیس اهدایی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و یا تولید شده کارگاه های پارچه بافی ایران از قبیل زربافت، ساتن و ابریشم و همچنین سوزن دوزی های مناطق مختلف و حاصل دسترنج هنرمندانی نظیر مهتاب نوروزی از صنایع دستی آن دوره می باشد که در معرض نمایش قرار گرفته است.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات