سیری در موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد تهران

سیری در موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد تهران

موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد موزه ای بسیار جذاب در قلب تهران است که دارای پنج سالن است که در هر سالن ااثر به خصوصی به نمایش در آمده اند.

موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد یک موزه جذاب بوده که دارای پنج سالن می باشد و آثار ارزشمند متنوعی نظیر طراحی های مدادی و مرکبی، نگارگری های رنگی با موضوع های گوناگون از دوره های مختلف و همچنین آثار استاد حسین بهزاد نیز در این موزه در معرض دید قرار گرفته است. سالن های این موزه عبارتند از سالن شماره یک که مربوط به آثار ترسیم شده در سبک مکاتب نگارگری ایرانی است، این سالن به نمایش آن دسته از آثار استاد که درسبک مکاتب دوره صفویه و اواخر تیموری کار شده اختصاص دارد. آثاری نظیر چوگان بازی، شیرین و فرهاد کوه کن، زن بیاض به دست، مجلس درس حکیم عمرخیام در این سالن به نمایش در آمده اند.

 

سالن شماره دو که در این سالن آن دسته از آثار استاد که ملهم از ادبیات فارسی است نگهداری می شود. در این آثار، استاد با الهام از ابیات اشعار شاعرانی چون خیام، حافظ و مولانا به خلق آثاری زیبا پرداخته است. سالن شماره سه که مربوط به آثار ترسیم شده از فرهنگ مردم عامه است به نمایش آثاری از آداب و رسوم و زندگی مردم اختصاص دارد.

 

تابلوهایی از این دست عبارتند از کَرَک بازان، رمال، عقدکنان، سقا، چوپان نی نواز و... . سالن شماره چهار نیز مربوط به ترسیم چهره بزرگان در قالب نگارگری است که این سالن به نقاشی های استاد از چهره مشاهیر و بزرگان اختصاص دارد نظیر حافظ، سعدی، خیام ، مولانا، زکریای رازی و... . سالن شماره پنج نیز که آخرین سالن این مجموعه است به طراحی ها اختصاص یافته است که در این قسمت طراحی هایی از چهره های مختلف با حالاتی گوناگون و یا طراحی برخی از حیوانات به نمایش درآمده است.

 

 

اگر به بازدید از موزه های علاقه مند هستید، به سایر موزه های پایتخت نظیر موزه مشاهیر (برج میلاد) و موزه صلح نیز سری بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات