آشنایی با باروی ری تهران

آشنایی با باروی ری تهران

اطراف باروی ری در روزگاران قدیم خندقی وجود داشته که در هنگام خطر برای دفاع آن را از آب پر می کرده اند. طول بقایای این بارو 463 متر بوده که به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است.

باروی ری بنایی تاریخی در تهران است که مربوط به 6000 سال پیش و دوره ماد ها است. شهر ری بر اثر زلزله تخریب شد و سپس سلوکوس، یعنی اولین جانشین اسکندر آن را از اول ساخت. باروی ری دیواری است با کاربرد دفاعی که در دوره حکومت اشکانیان دور تا دور شهر را در بر می گرفته است و امروزه تنها حدود سه کیلومتر از بقایای این دیوار که قسمتی از آن بر روی صخره چشمه علی واقع شده به جا مانده است. این بارو دارای وسعتی در حدود 1800 در 2500 متر است و با باروی بسیاری از شهرهای نظامی مشابه قابل مفایسه می باشد.

 

اطراف باروی ری در روزگاران قدیم خندقی وجود داشته که در هنگام خطر برای دفاع آن را از آب پر می کرده اند. طول بقایای این بارو 463 متر بوده که به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. حداکثر ارتفاع باروی ری هشت متر و حداقل ارتفاع نیز 3.2 متر است. این دیوار قدیمی در بالای کتیبه فتحعلی شاه قاجار و در شمال چشمه علی واقع در شهر ری است.

 

این دیوار از چینه و خشت ساخته شده و دارای برج های پشتیبانی می باشد. در ظاهر نیمه شرقی آن به طور کامل و پی های آن در دیگر جهات در آغاز دوره قاجار باقی بود و حدود ری قبل از اسلام را نمایان می کرد. رابرت کر پورتر جهانگرد معروف انگلیسی در نقشه خود آن را ترسیم کرده است. این دژ نزدیک کارخانه گلیسیرین و کارخانه سیمان و در نزدیکی قلعه گبری قرار گرفته است. ری در گذشته به دو قسمت ری زبرین و ری برین تقسیم می شد که ری زیرین در شرق ری برین واقع شده بوده است. باروی ری در محله صفاییه تهران و بزرگراه شهید کریمی، تقوی نیا قرار گرفته است.

 

 

در سفر به تهران بازدید از سایر جاذبه های تاریخی آن نظیر قبرستان ابن بابویه و تیمچه حاجب ‌الدوله را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه