معرفی تالاب پته خور نمین

معرفی تالاب پته خور نمین

تالاب پته خور نمین اردبیل که خواستگاه بسیاری از پرندگان مهاجر و گونه های متنوع آبزیان است، در هر فصل زیبایی های مخصوص خود را دارد و دیدنی است. در حقیقت این تالاب، مهم ترین تالاب استان اردبیل به حساب میاید. تالاب پته خور در کنار جذب توریست ها و گردشگران و همچنین گونه های مهاجر پرندگان، توانایی کنترل بارش در فصول گرم را نیز دارد.

نمین از شهرستان های بسیار زیبای استان اردبیل است که دارای طبیعتی چشم نواز و بکر میباشد. این شهرستان در شمال شرقی استان اردبیل و فاصله ی بیست دقیقه ای به مرکز استان واقع شده است. آب و هوای نمین معتدل و مرطوب بوده که دلیل آن نیز نزدیکی آن به دریای خزر است. شهرستان نمین چیزی حدود دو هزار و سی و هفت کیلومتر وسعت دارد و طبیعت کم نظیر آن دارای جاذبه های متعددی است که همین باعث شده از شهرستان های محبوب استان اردبیل محسوب شود.

 

 

تالاب پته خور نمین اردبیل که خواستگاه بسیاری از پرندگان مهاجر و گونه های متنوع آبزیان است، در هر فصل زیبایی های مخصوص خود را دارد و دیدنی است. در حقیقت این تالاب، مهم ترین تالاب استان اردبیل به حساب میاید. تالاب پته خور در کنار جذب توریست ها و گردشگران و همچنین گونه های مهاجر پرندگان، توانایی کنترل بارش در فصول گرم را نیز دارا بوده و از ایجاد سیلاب در دشت های زراعی و آسیب به اکوسیستم منطقه ی نمین جلوگیری میکند.

 

در فصل بهار و همچنین انتهای فصل زمستان، یعنی زمانی که بارش های زیادی رخ میدهند، آب رودخانه ی قره سو به آب بند طبیعی موجود در پایین دست می رسد و در مجموع تالاب پته خور را ایجاد مینماید. بسیاری از پرندگان مهاجر در فصل بهار برای فرار از سرما به این تالاب مهاجرت میکنند. عمده ی این پرندگان بومی مناطق سیبری و شمال اروپا هستند که با سفر به این تالاب، منظره ای کم نظیر به وجود میاورند که چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب میکند.

 

 

تالاب پته خور حدود 5000 هکتار وسعت دارد که 4400 هکتار از آن به بخش آب تالاب شناخته میشود. همچنین عمق این تالاب در عمیق ترین بخش های خود به دو متر نیز میرسد. از نکات جذاب تالاب پته خور میتوان به تنوع زیستی این تالاب، دارا بودن مواد مغذی مانند فسفر و ازت که تغذیه کننده ی گیاهان موجود در تالاب هستند، و همچنین پرورش و تکثیر ماهیان به منظور صید مجاز نیز اشاره کرد. همه اینها از دیگر نکاتی هستند که قبل از سفر به تالاب تپه خور باید در نظر داشته باشید.مطالب مشابه