معرفی عمارت بادگیر کاخ گلستان تهران

معرفی عمارت بادگیر کاخ گلستان تهران

پلان تالار اصلی عمارت بادگیر کاخ گلستان به صورت صلیبی بوده و این تالار با ارسی بسیار وسیع و زیبا به همراه تزئینات آیینه کاری و گچ بری مزین شده است.

عمارت بادگیر از بناهای تاریخی شهر تهران است که در ضلع جنوبی کاخ موزه گلستان واقع شده است. عمارت بادگیر تهران در دوره سلطنت سلسله قاجار و به دستور فتحعلی شاه قاجار در سال 1192 هجری شمسی ساخته شد و مظفرالدین شاه قاجار در عمارت بادگیر کاخ گلستان تاج گذاری کرد. نام عمارت بادگیر برگرفته از بادگیر بلند این ساختمان است. این عمارت به دستور ناصر الدین شاه به شکل کامل بازسازی شد. پلان تالار اصلی این عمارت به صورت صلیبی بوده و این تالار با ارسی بسیار وسیع و زیبا به همراه تزئینات آیینه کاری و گچ بری مزین شده است.

 

 

بنا های تاریخی زیادی در تهران وجود دارند که از بین آنها می توان به خلوت کریمخانی اشاره کرد.

 

برج های بادگیر تنها بادگیر های تزئین شده با معرق در ایران می باشند. در زیر عمارت بادگیر یک اتاق تابستانی بزرگ قرار داشته که با جریان باد چهار برج بادگیر و با کمک حوضخانه میانی که آب قنات شاهی در آن جاری بود، خنک می شده است. امروزه به علت احداث مترو جریان آب قطع شده است و از بادگیرها به صورت قبلی استفاده نمی شود. بخش اصلی و یا همان تالار شاه نشین عمارت بادگیر با 9 ارسی تزئین شده است. دو ستون گچی مار پیچ نقاشی شده به سبک دوره زندیه، کفپوش معرق هفت رنگ با طرح بته جقه و زرد رنگ و دیوارها و سقف آینه کاری و نقاشی شده از دیگر تزئینات این تالار محسوب می شوند. برج های بادگیر این عمارت در جایگاه تنها بادگیرهای تزئین شده با کاشی معرق در ایران قرار دارند.

 

پادشاهان قاجار معمولا اگر در ایام تابستان در تهران بودند و به ییلاق نمی رفتند از این حوضخانه استفاده می کردند و تاج گذاری مظفرالدین شاه نیز که مصادف با تابستان و گرمای شدید تهران بود در تالار همین عمارت بر روی تخت طاووس برگزار شد. بر طبق نوشته معیر الممالک در زمان ناصرالدین شاه در حوضخانه این عمارت انواع پرنده های زیبا را رها کرده بودند، در یک طرف عمارت نامبرده نیز لانه و قفس هائی ساخته و پرندگان بسیار از هر نوع در آن گرد آورده بودند و گاه هنگام دانه دادن به آنها شاه آمده به تماشا می ایستاد و با همراهان سخن از صید طیور و طرز بدام آوردن آنها می کرده است.

 

 

در تهران بازدید از موزه مشاهیر (برج میلاد) را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات