آشنایی با پل هفت چشمه‌ (داش کسن) اردبیل

آشنایی با پل هفت چشمه‌ (داش کسن) اردبیل

پل داش کسن و یا هفت چشمه اردبیل در میدان پانزده خرداد، اول خیابان ساحلی واقع شده است. پل زیبا و تاریخی داش کسن که بر فراز رودخانه بالیقلو چای، در عهد صفوی بنا شده است، از جمله شاهکارهای مهندسی در دوران طلایی معماری در عصر صفویه به حساب میامده است.

پل هفته چشمه که از آن با عنوان داش کسن نیز یاد میشود، از آثار باقیمانده تاریخی شهر اردبیل است که بر روی رودخانه ی بالیقو چای بنا شده است. البته از این پل با عناوین دیگری نظیر پل یدی گوزلی، ججین، قرمزی کورپی و همچنین پل داش کسن نیز یاد میشود و در بین مردم این منطقه به این نام ها شهرت دارد. این پل با هفت دهانه آجری و و قوس پنج و هفت و موج شکن‌های سنگی ساخته شده است.

 

 

پل هفت چشمه با استفاده از مصالحی نظیر آهک و گچ ساخته شده است و قدمت آن نیز به دوران صفویه بازمیگردد. همچنین این پل در سال 1348 به ثبت ملی رسید و در سال 1374 نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. ناگفته نماند که بعضی از مردم این پل و رودخانه ای که پل بر روی آن ساخته شده را به عنوان هفت چشمه میشناسند زیرا بر این باورند که این رودخانه از هفت چشمه که از دل زمین میجوشد تشکیل شده است.

 

 

پل داش کسن از آثار تاریخی به جامانده در شهرستان اردبیل است که سالانه توریست های بسیاری را به بازدید از خود فرا می خواند. داش کسن، بر روی رودخانه بالیقلو چای ساخته شده و اگر شما نیز اهل گردشگری باشید، می‌دانید که رودخانه بالیقلو چای که بعضی های دیگر به آن رودخانه‌ ماهی دار نیز می‌گویند، در شهر اردبیل روان است و از چشمه سار ها و برف های دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه های شمال غربی رشته کوه های بزغوش سرچشمه می گیرد و به اردبیل می رسد. رودخانه بالیقلو چای با گذر از میانه‌ شهر اردبیل، این شهر را به لطافت و ظرافت شهرهای اروپائی درآورده است. هم به لحاظ شهرسازی و هم به لحاظ اقلیم جغرافیایی و هم به لحاظ آب و هوایی، رودخانه بالیقو چای به شهر اردبیل طراوتی دلپذیر بخشیده است. طراوتی که در تابستان ها یک گونه روی خود را به شهر نشان می‌دهد و در زمستان‌ها، وقتی برف اردبیل را سپیدپوش کرده، یک طور دیگر.

 

 

پل داش کسن و یا هفت چشمه اردبیل در میدان پانزده خرداد، اول خیابان ساحلی واقع شده است. پل زیبا و تاریخی داش کسن که بر فراز رودخانه بالیقلو چای، در عهد صفوی بنا شده است، از جمله شاهکارهای مهندسی در دوران طلایی معماری در عصر صفویه به حساب میامده است. موج شکن های قوی این بنای کهن همگی از سنگ هستند. همچنین طول اندازه موج شکن ها نشان‌دهنده‌ چند نکته مهم در پل داش کسن میباشد:‌ طغیان همیشگی آب، عمقِ زیاد رودخانه هفت چشمه و شدت جریان آب رودخانه‌ بالیقلو در طول سال. با این حال، پل داش کسن با تمام فشاری که در طول سال ها از جریان آب رودخانه بالیقلو چای تحمل کرده است، هنوز استوار و پابرجا مانده و توسط مردم مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 مطالب مشابه