سیری در خلوت کریمخانی تهران

سیری در خلوت کریمخانی تهران

سنگ قبر ناصرالدین شاه یکی از آثار هنری بسیار با ارزش در این قسمت از کاخ گلستان است که دیدن از آن خالی از لطف نیست.

کاخ گلستانی یکی از فوق العاده ترین جاذبه های توریستی شهر تهران است که خلوت کریم خانی یکی از بخش های بسیار دیدنی آن است. نام دیگر این بخش جلو خان بوده و محل گذر از اندرون باغ گلستان به دیوان خانه و تالار مرمر می باشد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار این معبر مسدود شده و بخش بزرگی از خلوت کریمخانی تخریب شد و امروزه بخش کوچکی از آن باقی مانده که البته هنوز هم دیدنی است. در وسط خلوت کریمخانی حوضجوشی ساخته شده و آب قنات شاه از میان آن به بیرون می جوشیده و در باغهای سلطنتی جریان پیدا می کرده است.

 

 

به منظور آشنایی با حوضخانه کاخ گلستان که در کنار خلوت کریمخانی واقع شده است، مطلب زیر را مطالعه کنید:

آشنایی با حوضخانه کاخ گلستان تهران

 

سنگ قبر ناصرالدین شاه یکی از آثار هنری بسیار با ارزش در این قسمت از کاخ گلستان است که دیدن از آن خالی از لطف نیست. این سنگ از جنس مرمر یکپارچه بوده و توسط استاد عباسقلی حجار و پس از مرگ ناصرالدین شاه ساخته شده است. این سنگ قبر بر روی قبر ناصرالدین شاه در شهر ری قرار داشته و پس از انقلاب اسلامی به کاخ گلستان منتقل گردیده است.

 

تخت فتحعلی شاه نیز یکی دیگر از بخش  های دیدن خلوت کرمخانی است که از مرمر ساخته شده. این تخت در روزگاران قدیم در مقابل عمارت خروجی یکی از بناهای کاخ گلستان واقع شده بوده است. این تخت در زمان ناصرالدین شاه و ساخت ساختمان های دیگر برداشته و تخریب شد و در زمان محمدرضا شاه پهلوی در خلوت کریمخانی قرارش دادند.

 

 

در سفر به تهران بازدید از پارک آبشار را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات