معرفی کوشک احمدشاهی تهران

معرفی کوشک احمدشاهی تهران

طبقه همکف کوشک احمدشاهی شامل یک هال با حوضی از جنس مرمر و شش اتاق و دو راهرو در اطراف می باشد. طبقه دوم عمارت از یک سالن مرکزی و ایوان سرتاسری چهارطرفه تشکیل شده است.

کوشک احمدشاهی بنایی تاریخی با تزئینات ساده و نمای آجری است که آجرهای آن از نوع منقوش قالبی با طرح های متنوع به رنگ نخودی هستند. این کوشک در اواخر دوره سلطنت سلسله قاجار جهت خوابگاه ییلاقی احمدشاه در میان باغ نیاوران با مساحتی بالغ بر 800 متر مربع در دو طبقه با سقف شیروانی ساخته شد. عمارت احمد شاهی در دوره محمدرضا شاه پهلوی مرمت و تغییراتی در آن صورت گرفت و مبلمان داخلی آن به طور کامل عوض شد تا به عنوان محل کار و سکونت محمد رضا شاه پهلوی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

پس از انقلاب، در جریان حفاظت و مرمت این بنا، بخش پایین دیواره های آن نیز تعمیر شدند. در سال 1375 سرویس بهداشتی و آشپزخانه کاخ تغییر کاربری پیدا کرده و به محل نمایش اسناد قاجاری احمدشاه اختصاص یافتند و در اردیبهشت سال 1369 همزمان با هفته میراث فرهنگی گشایش یافت. این عمارت پس از یک دوره دیگر تعمیرات تاسیساتی در سال 1384 بازگشایی گردید. ورودی بنای کوشک احمدشاهی در ضلع جنوبی واقع شده است که به وسیله چندین پله از کنار حوض بیضی شکل پوشیده از کاشی، به کوشک منتهی می گردد.

 

طبقه همکف این عمارت شامل یک هال با حوضی از جنس مرمر در وسط می باشد و شش اتاق و دو راهرو در اطراف آن قرار دارند. طبقه دوم عمارت از یک سالن مرکزی و ایوان سرتاسری چهارطرفه تشکیل شده است. در چهار طرف سالن مرکزی که به عنوان اتاق موسیقی استفاده می شد، قفسه چوبی ویترین دار نصب شده است. دور تا دور ایوان را تعداد شش ستون با مقطع مربع قطور با نمای آجری بدنه و 26 ستون مدور با نمای گچی فرا گرفته است. نقش شیر و خورشید گچبری شده بر پیشانی دیواره ضلع شمالی ایوان نمای بسیار زیبایی به این مکان بخشیده است.

 

 

در سفر به تهران بازدید از بام تهران و پارک آبشار را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات