زیارت از امامزاده میر محمد حنفیه خارک

زیارت از امامزاده میر محمد حنفیه خارک

آرامگاه مير محمد حنفيه یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی خارک و از مهمترين زيارتگاه های موجود در جنوب ايران محسوب می شود.

از بین جاذبه های توریستی جزیره زیبای خارک یکی از مهم ترین آنها امامزاده میر محمد حنفیه است که در قسمت جنوب غربی این جزیره واقع شده است. آرامگاه امامزاده میر محمد حنفیه مربوط به سال 738 هجری قمری می باشد و مربوط به زمان سلطنت سلسله ی سلجوقیان است. فضای درونی اين بقعه با كاشی كاری ستاره ايی و هشت ضلعی مزین گشته است.

 

بنابر اعتقادی، مير محمد حنفيه فرزند حضرت علي (ع) بر اثر ظلم و ستم بنی اميه و بنی مروان نسبت به خاندان بنی هاشم از مدينه مهاجرت كرده و در راه بصره در خارک اقامت گزيده و به دليل مسموميت فوت كرده است. كاشی كاری فضای ديوار های داخلی آرامگاه عمدتا زرين فام و دارای اهميت بسیار بالایی می باشد.

 

آرامگاه مير محمد حنفيه از مهمترين زيارتگاه های موجود در جنوب ايران به حساب می آید. مجموعه  آرامگاه مير ممد حنفيه با شماره 2205 توسط سازمان ميراث فرهنگی ایران در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است. قلعه هلندی ها در شمال شرقی جزيره كه توسط شخصی به نام بارون كنيپ هاوزن در سال 1748 ميلادی ساخته شده، از ديگر آثار تاريخی خارک به حساب می آید. برج و بارو های اين قلعه اكنون به طور كامل از بین رفته اند. گورستان مسيحيان، آب انبار، قناعت، گورستان اهل سنت و بقعه پير علم دار، سایر آثار تاريخی و فرهنگی جزيره ی تاریخی خارک هستند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

 

 

در سفر به خارج بازدید از سایر جاذبه های این جزیره فوق العاده نظیر قلعه هلندی ها و گور معبدهای پالمیران نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه