راهنمای بازدید از پل تاریخی سامیان

راهنمای بازدید از پل تاریخی سامیان

یک طرف پل تاریخی سامیان به صورت منحنی و طرف دیگر به صورت تیز اجرا شده است. در خصوص تاریخچه این پل، می توان گفت که این پل باقی مانده از دوران صفویه میباشد که در مسیر ارتباطی شهر اردبیل به مغان و ارمنستان از طریق جاده قدیم مشگین شهر احداث شده است. از نظر فنی و مهندسی، این پل شامل شش دهانه اجرا شده با سنگ و آجر به صورت قوس های شاخ بزی و موج شکن های سنگی است.

استان اردبیل، که استانی در شمال غربی ایران بوده و به دلیل برخوردار بودن از اقلیم مناسب بسیار مناسب، معروف به ییلاق کشور ایران میباشد. استان اردبیل دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و همچنین طبیعی بی شماری است که سالانه باعث جذب شدن هزاران گردشگر ایرانی و خارجی میشوند. در این مطلب میخواهیم به یکی از جاذبه های تاریخی این استان، یعنی پل سامیان بپردازیم.

 

 

پل تاریخی سامیان در روستای سامیان و در پانزده کیلومتری شهرستان اردبیل و در جاده اردبیل به مشگین شهر واقع شده است. پل تاریخی سامیان در مسیر ارتباطی جاده اردبیل به قفقاز و بر روی رودخانه ی قره سو احداث شده است. بر طبق اسناد و مدارک موجود، قدمت تاریخی این پل مربوط به دوره حکومت صفویان میباشد. از نظر معماری پل سامیان پلی شش چشمه و اجرا شده با بدنه آجری پایه طاق سنگی است.

 

 

دهانه میانی پل تاریخی سامیان، بزرگتر از دهانه های جانبی می باشد که بصورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته اند. بزرگتر بودن دهانه وسطی باعث زاویه دار بودن دست انداز و عرشه پل شده است. اینگونه به نظر می رسد که این پل قبل ها دارای هفت چشمه و بصورت متقارن بوده که به مرور زمان یکی از دهانه ها از بین رفته و تخریب شده است.

 

 

یک طرف پل تاریخی سامیان به صورت منحنی و طرف دیگر به صورت تیز اجرا شده است. در خصوص تاریخچه این پل، می توان گفت که این پل باقی مانده از دوران صفویه میباشد که در مسیر ارتباطی شهر اردبیل به مغان و ارمنستان از طریق جاده قدیم مشگین شهر احداث شده است. از نظر فنی و مهندسی، این پل شامل شش دهانه اجرا شده با سنگ و آجر به صورت قوس های شاخ بزی و موج شکن های سنگی است. موج شکن های این پل در دو طرف نما متفاوت هستند. بر روی این پل چهار میل راهنما در منتهی الیه چهارگوشه پل وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته اند. پل سامیان با پنجاه و پنج متر طول، چهار متر عرض و همچنین ارتفاع پنج متری، بر دو سوی رودخانه قره سو استوار گشته است. این پل قدیمی را به عنوان پل سرخ سامیان نیز میشناسند، که رنگ قرمز آن به دلیل سرخی آجرهای استفاده شده در بنای آن است. پایه های این پل سنگی هستند و طرفی از پل که مقابل قره سو قرار گرفته موج شکن هایی به شکل مثلثی دارد. موج شکن های طرف دیگر نیم دایره ای است که پشت بندهای منحنی وار آن، نقش به سزایی در زیبایی آن ایفا کرده اند.

 

 مطالب مشابه