همه چیز راجع به پل ابراهیم آباد اردیبل

همه چیز راجع به پل ابراهیم آباد اردیبل

پل ابراهیم آباد ابتدا چهار دهانه داشته که پس از مرمت صورت گرفته بر روی آن، تعداد دهانه های آن به سه عدد کاهش میابد. پایه های این پل سنگی، موج شکن و مثلثی شکل هستند ولی دهنه های این پل که طاق های آجری هستند از ملات گچ و آهک با فرمی به شکل جناغ ساخته شده اند. از نظر معماری برای کم کردن فشار و وزنی که به دیوار های پل وارد می شود، دو دهنه پل در داخل پل قرار دارند.

اردبیل جزو شهر های بسیار محبوب در زمینه گردشگری در ایران است که جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی در دل خود جای داده است. اردبیل در فاصله 219 کیلومتری تبریز قرار دارد. از آنجایی که اردبیل شهر کوهستانی است، بسیار سرد بوده و بهترین فصل ها برای بازدید از آن بهار و تابستان هستند. اردبیل در فصول پاییز و زمستان بسیار سرد و برفی است و با پایان پاییز و زمستان، فصل رویش زمین و درختان آغاز شده و گردشگران به این شهر سفر میکنند.

 

 

شهر اردبیل دارای پل های تاریخی زیادی است که اکثر آنها بر روی رودخانه بالیقلو و یا همان بالیقلو چای احداث شده اند. از این رودخانه با نام های دیگر نظیر باخلو، بالیخلو و بالخلی نیز یاد میشود. رودخانه بالیقلو چای، رودخانه ای دائمی به طول 75 کیلومتر است که از میانه شهر اردبیل عبور کرده و همچنین پنجاه کیلومتر آن در کوهستان ها جاری است. دو کوه سبلان و بزغوش، سرچشمه اصلی و تامین کننده آب این رودخانه هستند و در نهایت به رودخانه قره سو منتهی میشود.

 

 

پل ابراهیم آباد متصل کننده ابراهیم آباد با روستاهای مجاور آن است و در ابراهیم آباد، اوچدکان واقع شده است. قدمت و زمان احداث این پل به دوران صفویه برمیگردد. این پل صفوی، که 75 متر طول، سه متر عرض و پنج متر ارتفاع دارد، بر روی رودخانه بالیقلو چای قرار گرفته است. پل ابراهیم آباد در سال های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است. پایه های این پل سنگی، موج شکن و مثلثی شکل بوده، اما دهنه های این پل که طاق های آجری هستند از ملات گچ و آهک با فرمی به شکل جناغ ساخته شده اند.

 

 

شایان ذکر است که پل ابراهیم آباد ابتدا چهار دهانه داشته که پس از مرمت صورت گرفته بر روی آن، تعداد دهانه های آن به سه عدد کاهش میابد. پایه های این پل سنگی، موج شکن و مثلثی شکل هستند ولی دهنه های این پل که طاق های آجری هستند از ملات گچ و آهک با فرمی به شکل جناغ ساخته شده اند. از نظر معماری برای کم کردن فشار و وزنی که به دیوار های پل وارد می شود، دو دهنه پل در داخل پل قرار دارند.

 

 

پل ابراهیم آباد در سال 1381 مورد ثبت ملی قرار گرفته است. اردبیل و جاذبه های گردشگری آن، از جمله زیبایی های طبیعی چون کوهستان ها و دریاچه ها و جاذبه های تاریخی مانند پل ابراهیم آباد و کهنه قلعه همراه با آب و هوای دلپذیر در فصل های بهار و تابستان، تفرجگاهی مطلوب برای مسافران است. برای دیدن این شهر زیبا شما میتوانید در هتل های این شهر اقامت داشته و یا ویلا اجاره کنید.

 

 مطالب مشابه