منطقه حفاظت شده کولک مهران

منطقه حفاظت شده کولک مهران

این منطقه در حد فاصل رودخانه های مرزی کنجانچم و گدارخوش با اکوسیستم های کوهستانی و تپه ماهوری واقع شده و به دلیل ویژگی ها و قابلیت های زیستی بالا در دو دوره 5 ساله شکار ممنوع اعلام شد.

منطقه حفاظت شده کولک، منطقه ای در دل شهرستان استان ایلام است که زیستگاه های زیادی داشته و حیوانات وحشی متنوعی در آن زندگی می کنند. حدود 50000 هکتار از وسعت 76000 هکتاری این منطقه تحت حفاظت است. منطقه حفاظت شده کولک از مناطق بسیار دیدنی شهرستان مهران است و در 80 کیلومتری جنوب غرب شهر ایلام و 20 کیلومتری شمال شهر مهران واقع شده است. این منطقه در حد فاصل رودخانه های مرزی کنجانچم و گدارخوش با اکوسیستم های کوهستانی و تپه ماهوری واقع شده و به دلیل ویژگی ها و قابلیت های زیستی بالا در دو دوره 5 ساله شکار ممنوع اعلام شد. این منطقه از نظر چرخه زیستی، و وجود حیات وحش، وجود گونه های قوچ، میش و میش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و موقعیت فوق العاده ای جهت تکثیر گونه های با ارزش در معرض خطر انقراض دارد. نزدیکی به منطقه نمونه گردشگری زینکان و شهر زیارتی صالح آباد از یک طرف و قرار گرفتن در نوار مرزی با کشور عراق از سوی دیگر از خصوصیت های فوق العاده این منطقه است.

 

این منطقه به مدت پنج سال به عنوان منطقه شکار ممنوع شد، منطقه شکار ممنوع کولک به منظور حفظ و بقای نسل جانوران وحشی بویژه اعمال محدودیت شکار و صید و تیراندازی برای حفظ اکوسیستم طبیعی تحت نظارت، حفاظت و کنترل ماموران اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام قرار گرفت. وضعیت ژئومورفولوژی منطقه مورد مطالعه متاثر از روند ساختار های زمین شناسی آن است که از روند کلی زاگرس تبعیت می کند. پیچ خوردگی رشته کوه های منطقه به شکلی می باشد که امتداد شمال غرب به جنوب شرق را محور های طاقدیس ها و ناودیس ها تشکیل داده اند. به این شکل، ارتفاعات موجود در منطقه واجد چنین روندی می باشند که در نتیجه تاثیر خود را بر سایر موارد مانند رودخانه ها و به طور کلی شبکه زهکشی موجود در منطقه و جهت گیری ارتفاعات و دره‌ها باقی خواهند گذاشت.

 

منطقه حفاظت شده کولک زیستگاه های زیادی داشته و حیوانات مختلفی را در خود جای داده است. حیوانات عمدتا در زیستگاه های مشرف بر خاک عراق و زیستگاه های خارج از مرز از امنیت بیشتری برخوردار می باشند. کوه ها و دره های منطقه بهترین زیستگاه ها برای انواع حیوانات نظیر سیاه گوش، خرس، گراز، کل و بز و پلنگ هستند.

 

 

پیشنهاد می دهیم از سایر مناطق جنگلی و حفاظت شده ایلام نظیر منطقه تنگ ارغوان و منطقه تفریحی چغاسبز نیز دیدن کنید.

 مطالب مشابه