معرفی پل لیقوان و جاذبه های تاریخی اطراف آن

معرفی پل لیقوان و جاذبه های تاریخی اطراف آن

پل لیقوان که در زمره بزرگترین و معروف ترین پل های تاریخی آذربایجان شرقی قرار دارد از یک دهنه بزرگ و چهار دهنه کوچک برای عبور آب رودخانه تشکیل شده است، هزینه ساخت این پل توسط شخص خیری به نام حاج سالار پرداخت شد

در جنوب شهرستان یاسمنج از توابع شهر تبریز و در دامنه کوه سهند روستای لیقوان واقع شده است که در زمره زیباترین و پرجمعیت ترین روستاهای تبریز به شمار می آید. اما جالب است که بدانید از دلایل شهرت این روستا علاوه بر خوش آب و هوا بودن منطقه به تاریخی بودن آن نیز می باشد. شواهد و آثار تاریخی به جا مانده در این روستا بیانگر قدمت و سکونت دیرینه مردمان در آن است که یکی از این اثرهای تاریخی معروف که هرساله گردشگران و توریست های زیادی از آن دیدن می کنند پل لیقوان است. در ادامه این مبحث قصد داریم پل لیقوان و سایر جاذبه های تاریخی اطراف آن را به شما معرفی کنیم دعوت می کنم با ما همراه باشید.

معرفی پل لیقوان
پل لیقوان نزدیک به 200 سال قبل در دوران حکومت قاجار بر روی رودخانه لیقوان ساخته شده است، تاریخ ساخت این پل که در دره عمیقی واقع شده است را سال 1209 اعلام کرده اند و امروزه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


 

معماری پل لیقوان
در ساخت پایه های پل لیقوان از سنگ های منطقه استفاده شده است که این امر یکی از مهم ترین عواملی است که موجب شده تا این پل تا به امروز بتواند همچنان پابرجا بماند. پل لیقوان که در زمره بزرگترین و معروف ترین پل های تاریخی آذربایجان شرقی قرار دارد از یک دهنه بزرگ و چهار دهنه کوچک برای عبور آب رودخانه تشکیل شده است، هزینه ساخت این پل توسط شخص خیری به نام حاج سالار پرداخت شد از این رو اغلب بومیان منطقه لیقوان آن را با نام پل حاج سالار می شناسند.
پیشنهاد میکنیم از دیگر پل های تاریخی و دیدنی این منطقه همانند پل بیلانکوه دیدن فرمایید.


 

سایر جاذبه های اطراف پل لیقوان
از دیگر جاذبه هایی که در منطقه لیقوان و در نزدیکی این پل تاریخی واقع شده است می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
•خانه اربابی احتشام
یک عمارت قدیمی و تاریخی که متعلق به شخصی به نام احتشام بوده است و قدمت آن به اواخر دوران قاجار و اوایل حکومت پهلوی بر می گردد.
•قبرستان تاریخی لیقوان
یکی دیگر از آثار تاریخی که در لیقوان واقع شده است قبرستانی متعلق به قرن هفتم هجری قمری است، سنگ قبرهایی که در اشکال مختلف حکاکی شده اند و مجسمه شیر سنگی که در آن واقع شده است توجه گردشگران را به سمت خود جلب می کند.
•دره سرسبز لیقوان
دره ای که پل تاریخی لیقوان در ان واقع شده است یکی از چشم اندازهای طبیعی و تفرجگاه های معروف تبریز است که هر ساله مسافران زیادی در فصل بهار از این منطقه دیدن کرده و از زیبایی های آن لذت می برند.

در اطراف این منطقه جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که بازدید از آن شما را به وجد خواهد آورد، از زیبا ترین این اماکن می توان به ارتفاعات عینالی اشاره کرد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.


 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات