سنگ نبشته سیقین دل ورزقان و جاذبه های اطراف آن

سنگ نبشته سیقین دل ورزقان و جاذبه های اطراف آن

سنگ نبشته سیقین دل، کتیبه ای است که بر روی کوه زاغی واقع شده است که اولین بار توسط فردی به نام محمد جواد مشکور شناسایی و کشف گردید و در سال 1330 آن را به تمام جهانیاین معرفی کرد.

ورزقان یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که علاوه بر جاذبه ها و چشم اندازهای طبیعی دارای آثار تاریخی فراوانی نیز می باشد که این امر موجب شده تا در مرکز توجه گردشگران و توریست های داخلی و خارجی که به این استان سفر می کنند قرار گیرد. در این مبحث قصد داریم شما را با یکی از آثار تاریخی بی نظیر به نام سنگ نبشته سیقین دل ورزقان و سایر جاذبه های دیدنی اطراف آن آشنا کنیم لذا دعوت می کنم با ما همراه باشید.


معرفی سنگ نبشته سیقین دل ورزقان
سنگ نبشته سیقین دل، کتیبه ای است که بر روی کوه زاغی واقع شده است که اولین بار توسط فردی به نام محمد جواد مشکور شناسایی و کشف گردید و در سال 1330 آن را به تمام جهانیاین معرفی کرد. سنگ نبشته سیقین دل در 3 کیلومتری روستا سقندل از توابع شهرستان ورزقان واقع شده است.


 
شرح وقایع روی سنگ نبشته سیقین دل ورزقان
این کتیبه شامل ده سطر می باشد که نوشته های آن با خط میخی بر روی آن حک شده است، و متن آن به شرح حمله به نواحی کوهستانی پولو آدری و گشودن دروازه های 21 دژ و تصرف 45 شهر اشاره دارد. باستان شناسان حدس می زنند که این کتیبه به حوادثی که در سال های 745 الی 747 قبل از میلاد رخ داده است اشاره دارد.


 


جاذبه های دیدنی اطراف سنگ نبشته سیقین دل ورزقان
بعد از دیدن از سنگ نبشته سیقین دل ورزقان این کتیبه تاریخی  بی نظیر می توانید از دیگر جاذبه هایی که در شهر ورزقان قرار دارد نیز بازدید کنید در ادامه چند مورد از جاذبه های این شهر را به شما معرفی می کنیم
1-آبشار گل اخور
این آبشار یکی از جاذبه های طبیعی شهر ورزقان است که در روستایی به همین نام واقع شده است، این آبشار با ارتفاعی بیش از 10 متر که از یک دره سرازیر شده است توجه گردشگرانی که به این شهر سفر کرده اند را به سمت خود جلب می کند.
2-قلعه جوشین
یکی دیگر از آثار تاریخی به جا مانده با قدمتی دیرین در شهرستان ورزقان قلعه جوشین است، این قلعه بر روی کوهی صخره ای واقع شده است و با توجه به سفال هایی که در ان کشف شده قدمت ساخت آن را به دوران قبل از ظهور اسلام تخمین زده اند.
3-    منطقه چیچکلی
یکی دیگر از جاذبه های طبیعی در شهر ورزقان که کوه های سرسبز و بی نظیر آن هر ساله در فصل تابستان و بهار پذیرای گردشگرانی است که به این شهر سفر می کنند.مطالب مشابه