معرفی قلعه قیران ایلام

معرفی قلعه قیران ایلام

در صورتی که قصد دیدن قلعه قیران را دارید، بهترین زمان برای انجام این کار فصول بهار و تابستان هستند زیرا در این فصل ها مناظر این منطقه بسیار بکر، سرسبز و زیبا می شوند و همچنین آب و هوا بسیار مساعد و ملایم است.

قلعه قیران یکی از قلعه های تاریخی استان ایلام است که در شهر ایلام بالای کوه قیران واقع شده است و مشرف به ناحیه جنگلی بسیار زیبایی که به ششدار یا ششدان معروف است ساخته شده است. ساختمان قلعه و کوه آن، منظره زیبایی را برای شهر ایلام به وجود آورده است. قلعه قیران به عنوان نمادی برای شهر ایلام به کار می رود. این قلعه مربوط به دوره اشکانیان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است. دسترسی به این قلعه به دلیل این که بالای کوه قرار گرفته است چندان آسان نبوده که البته از این قلعه منظره زیبایی از شهر ایلام و جنگل های اطراف را خواهید دید. قلعه قیران در تاریخ 9 اردیبهشت ماه سال 1382 با شماره 8432 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. این منطقه با وجود منظره طبیعی بی نظیری که دارد از بهترین نقاط کوهستانی ایران محسوب می شود. این جاذبه گردشگری به عنوان نماد استان ایلام شناخته می شود و از همین رو اهمیت بالایی داشته و نزد مردم استان ایلام بسیار با ارزش است.

 

کوه مرتفعی که این قلعه بر روی آن واقع شده است دارای ارتفاعی 2152 متری از سطح دریا می باشد که به تنهایی بر زیبایی این منطقه بسیار افزوده است و از مهم ترین منابع تامین کننده آب آبشار سرطاف به حساب می آید. به لطف پر آب بودن این کوه، محیط اطراف قلعه پر از پوشش گیاهی متنوع شده است که در این میان می توان به درختان کهن سال بلوط اشاره نمود. این درختان چند صد ساله نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن این قلعه باستانی هستند. انبوه این درختان و همچنین آب و هوای مساعد، باعث شده تا حیوانات زیادی نیز در این منطقه زندگی کنند.
 

همچنین تفرجگاه ششدار نیز در نزدیکی این قلعه است که یکی دیگر از دلایل افزایش محبوبیت این قلعه تاریخی است. در صورتی که قصد دیدن از این قلعه را دارید، بهترین زمان برای انجام این کار فصول بهار و تابستان هستند زیرا در این فصل ها مناظر این منطقه بسیار بکر، سرسبز و زیبا می شوند و همچنین آب و هوا بسیار مساعد و ملایم است.

 

 

دیدن از سایر قلعه های تاریخی ایلام مثل قلعه توت و قلعه سازبن نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه