سفر به جاذبه دیدنی آبشار سوله دوکل ارومیه

سفر به جاذبه دیدنی آبشار سوله دوکل ارومیه

آبشار سوله دوکل از لحاظ جغرافیای درکوه دالانپر واقع در منطقه مرگور قرار گرفته است، این نقطه مرز میان سه کشور ایران، ترکیه و عراق است. در این منطقه به دلیل دوری از شهر آنتن دهی بسیار ضعیف است

شهر ارومیه از شهرهایی است که هرساله گردشگران زیادی دارد، بناهای تاریخی بسیار و طبیعت زیبای آن باعث شده از سراسر ایران مسافران زیادی داشته باشد. در ادامه این مقاله می خواهیم آبشار سوله دوکل را که جزو محل های گردشگری ارومیه است را به شما معرفی کنیم.
 
معرفی آبشار سوله دوکل
در زبان کردی سوله دوکل به معنای دود می باشد، نام این آبشار نیز از زبان زیبای کردی الهام گرفته شده است. جالب است بدانید چرا به این آبشار دود می گویند؛ زمانی که آب از ارتفاع زیاد روی سنگ ها سقوط می کند، در اثر اصابت قطرات آب به سنگ ها بعضی از آنها درهوا پراکنده می شوند وهاله ای دود مانند در هوا ایجاد می کنند، به همین دلیل نام آن آبشار دود است. چیزی که این آبشار را جزو خاص ترین مناطق گردشگری ارومیه کرده بکر بودن آن می باشد، آبشار سوله دوکل تقریبا در ارتقاع 3500متری از سطح زمین قرار دارد.

حیات وحش آبشار سوله دوکل
این منطقه گردشگری بکر و زیبا زیستگاه جانوارن زیادی است، از جمله آن ها می توان به عقاب ها، بزکوهی، سمندر کردستانی، گرگ و روبا اشاره کرد. البته خرگوش ها و گونه های جانوری دیگری از جوندگان در این منطقه زیست می کنند. بهترین فصل برای رفتن به این مکان زیبا فصل بهار است، در بهار یخ ها کم کم آب می شوند و صحنه بسیار زیبا و دیدنی برای شما به وجود می آورند. با رفتن به آبشار سوله دوکل در برخی از ماهای سال می توانید عشایری که در نزدیکی آن سکنا گزیده اند را ببیند.

موقعیت جغرافیایی و دسترسی ساده به آبشار سوله دوکل
 
برای رفتن به آبشار سوله دوکل دو مسیر وجود دارد: مسیر اول از ارومیه به سمت بند و راژان حرکت می کنید و به روستای هاشم آباد رفته و مسیر را به سمت زیوه و بعد شهرک دیزج مرگور ادامه می دهید، هنگامی که به کیسان رسیدید به روستای گوله بی که انتهای مسیر است می روید. مسیر دوم از اشنویه است که نزدیک تر از مسیر قبلی است، از اشنویه به کسیان و بعد به روستای گوله بی و سپس به آبشار سوله دوکل می روید.
آبشار سوله دوکل از لحاظ جغرافیای درکوه دالانپر واقع در منطقه مرگور قرار گرفته است، این نقطه مرز میان سه کشور ایران، ترکیه و عراق است. در این منطقه به دلیل دوری از شهر آنتن دهی بسیار ضعیف است اما اگر به بالای کوه بروید می توانید از اینترنت کشور ترکیه استفاده کنید.


 مطالب مشابه