معرفی آبشار و آبگرم سردابه اردبیل

معرفی آبشار و آبگرم سردابه اردبیل

یکی از جاذبه های گردشگری محبوب استان اردبیل آبشار و چشمه آب گرم سردابه میباشد که در فاصله بیست و هشت کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است. این آبشار که البته آب زیادی ندارد در دامنه های سبلان و در میان طبیعتی چشم نواز قرار دارد و ارتفاع آن نزدیک به بیست متر میباشد و جریان آب آن در صورت بارش باران های فصلی و جاری شدن آب های سطحی افزایش میابد و بسیار پر آب تر از سایر مواقع میشود.

استان زیبای اردبیل با دارا بودن طبیعتی زیبا و چشم نواز و دامنه های زیبای ارتفاعات سبلان، یکی از بهترین و چشم نواز ترین استان های ایران برای گردشگری است که به دلیل داشتن آب و های معتدل و دلچسب در فصل های تابستان و بهار، و همچنین چشمه های آب گرم متعدد، در بین استان های بسیار محبوب گردشگری ایران قرار دارد و سالانه پذیرای ده ها هزار گردشگر از ایران و خارج است.

 

 

یکی از جاذبه های گردشگری محبوب استان اردبیل، آبشار و چشمه آب گرم سردابه میباشد که در فاصله بیست و هشت کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است. این آبشار که البته آب زیادی ندارد در دامنه های سبلان و در میان طبیعتی چشم نواز قرار گرفته و ارتفاع آن نزدیک به بیست متر میباشد. جریان آب آن در صورت بارش باران های فصلی و جاری شدن آب های سطحی افزایش میابد و بسیار پر آب تر از سایر مواقع میشود.

 

 

منبع آب آبشار سردابه در نزدیکی روستای سردابه و در دامنه های شرقی ارتفاعات سبلان قرار داشته و چند چشمه است که در بالا دست آبشار قرار دارند و در دامان سبلان از دل زمین بیرون میایند. در مسیر دسترسی به آبشار سردابه، تپه هایی زیبا و بکر و همچنین گندم زار ها به چشم میخورند که باعث زیبایی دو چندان این منطقه شده اند. اطراف این آبشار را نیز گیاهان محلی مزین کرده اند.

 

 

در پایین آبشار سردابه، یعنی جایی که آب این آبشار بر روی تخته سنگ ها میریزند، مکانی برای اقامت مسافرین و توریست ها در نظر گرفته شده است.

 

 

همچنین در نزدیکی آبشار سردابه، یعنی در مجاورت روستای سردابه،چشمه آب گرم با خاصیت های فراوانی نیز وجود دارد که به چشمه اب گرم سردابه معروف بوده و باعث محبوبیت دو چندان این منطقه شده است.

 

 

این چشمه در بین مردم این منطقه با نام "قیه سو" شناخته شده که به معنای آب زرد رنگ است. دلیل این نامگذاری از این جهت است که این چشمه در درمان بیماری زردی و یرقان بسیار مفید واقع میشود. دمای آب چشمه آب گرم سردابه چیزی حدود 35 درجه است و در هر لحظه بیست و پنج لیتر آب از آن خارج میشود. بوی گوگرد زیادی در اطراف این چشمه به مشام میرسد و همچنین گاز کربنیک زیادی نیز در آن یافت میشود. از بین عناصر موجود در این آب میتوان به کلسیم، سدیم، بی کربنات و سولفات اشاره کرد.

 مطالب مشابه