سیری در عمارت امیریه بوشهر

سیری در عمارت امیریه بوشهر

چشم انداز ورودی بنا بسیار زیبا بوده و همچنین پوشش سقف آن نیز از چوب صندل می باشد. همچنین ستون های جلو ساختمان از جنس چوب ساج هستند.

شهر تاریخی بوشهر دارای بناهای کهن زیادی است، این شهر در دوره سلطنت قاجاریه رونق زیادی پیدا کرده است. عمارت امیریه مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، خیابان ساحلی، پارک خلیج فارس، محله کوتی قرار گرفته است. عمارت امیریه در تاریخ 19 اردیبهشت ماه سال 1378 با شماره ثبت 2319 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. عمارت امیریه ، واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران محسوب می شود. ساختمان اصلی عمارت امیریه مربوط به دوره قاجاریه می باشد و نخست به دستور امیر وقت جنوب، معروف به سید حسین بلدیه که در آن محل خدمت می کرده است ساخته شده است.

 

چشم انداز ورودی بنا بسیار زیبا بوده و همچنین پوشش سقف آن نیز از چوب صندل می باشد. همچنین ستون های جلو ساختمان از جنس چوب ساج هستند. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت و موریانه نخست اطراف ستون ها را با بید کنبال که از پوست درخت نارگیل درست می شود پیچانده و سپس روی آن را با گچ تزیین کرده اند. چوب های کنده کاری به کار رفته در طارمه و نقوش در و پنجره ها، گچبری سر در ها، کنده کاری و گوه های برنجی به کار رفته در درگاه ورودی از عوامل تزیینی این بنا محسوب می شوند.
 

بنای عمارت امیریه بوشهر در دو طبقه بنا شده است. در جلو ساختمان ایوانی بزرگ وجود دارد که دارای دو درگاه ورودی می باشد و در طبقه بالا بالکنی با جنس چوب است. وسط دو درگاه ورودی از داخل ساختمان اتاق بزرگ در دو طبقه درست شده است که به احتمال بسیار زیاد برای پذیرایی یا کنفرانس بوده و دارای چشم اندازی زیبا به بیرون و منظره دریا است. ساختمان دارای حیاط مرکزی و تمامی اتاق ها دور تا دور واقع شده اند که در هر طبقه ده اتاق وجود دارد. در گوشه خاوری راه پله ای برای رفتن به پشت بام ساخته شده است. جنس در ها و پنجره ها از چوب ساج بوده و حفاظ آن‌ها در جلو می باشد. درها دو لنگه و دارای نقش و نگار هستند. ورودی عمارت دارای منظره ای بسیار زیبا است و پوشش سقف از چوب صندل یا چندل است. ستون ها جلو ساختمان نیز از جنس چوب ساج می باشند.

 

 

پیشنهاد میدهیم در بوشهر از شهر باستانی ریشهر و جنگل حرا نیز دیدن کنید.

 مطالب مشابه