معرفی بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه

معرفی بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه

بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه یکی از مکان های تاریخی و مذهبی شهر میانه است که اهالی ارادت خاصی به ایشان داشته و در هر فرصتی برای تقدیم این ارادت به ایشان و زیارت بارگاه مبارکشان استفاده می کنند.

آرامگاه امامزاده اسماعیل یکی از مکان های مذهبی محبوب و مورد احترام اهالی میانه، و از جاذبه های گردشگری این شهر می باشد. این مکان مقدس در قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است و به همین دلیل یکی از مکان های تاریخی بسیار مهم آذربایجان به شمار می رود. بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر قرار دارد و میزبان عاشقان اهل بیت است. در ادامه قرار است شما را با این اثر تاریخی و مذهبی آشنا کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

 

معرفی بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه
بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه یکی از مکان های تاریخی و مذهبی شهر میانه است که اهالی ارادت خاصی به ایشان داشته و در هر فرصتی برای تقدیم این ارادت به ایشان و زیارت بارگاه مبارکشان استفاده می کنند. البته علاوه بر ارزش و احترام مذهبی، بنای امامزاده از نظر تاریخی هم اهمیت زیادی دارد و نمادی از سبک معماری ایرانی – اسلامی می باشد. مردم میانه سید اسماعیل را از نوادگان امام جعفر صادق (ع) می دانند. آرامگاه پدر بزرگوار سید اسماعیل که به امامزاده محمد شهرت دارد، در روستای زیبا و مشهور کندوان واقع شده است. بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه در سال 1348 با شماره 871 در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسید.
علاوه بر اماکن زیارتی، می توانید در سفر به میانه از جاذبه های دیدن این شهر همانند آبشار زیبای بلوکان نیز بازدید کنید.

 

معماری بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه
بقعه امامزاده اسماعیل گلدسته ای به ارتفاع 13 متر دارد که در سال 1258 قمری ساخته شده است. مساحت داخلی بقعه حدود 30 متر می باشد و ارتفاع آن تا گنبد به بیش از 4 متر می رسد. گنبد امامزاده هم خود حدود 6 متر ارتفاع دارد. در گذشته نمای بیرونی گنبد امامزاده اسماعیل با کاشی های فیروزه ای زیبایی پوشیده شده بود، اما در حال حاضر به دلیل بازسازی های فراوان این کاشی کاری ها از بین رفته است. امروزه ساختمان بنا تلفیقی از معماری مدرن و معماری قدیمی می باشد و ظاهر بسیار جالبی دارد. در واقع بقعه و مناره امامزاده اسماعیل در طول زمان با تغییرات زیادی همراه بوده و بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته است.
از دیگر دیدنی های میانه، پیشنهاد می کنیم به پل دختر حتما سر بزنید.

 
دسترسی به بقعه و مناره امامزاده اسماعیل میانه
برای بازدید از این بنای تاریخی بی نظیر باید به شهر میانه رفته و در آنجا سراغ خیابان امام خمینی را بگیرید، در این خیابان مسجد جامع به خوبی قابل مشاهده است و بارگاه امامزاده اسماعیل در کنار آن قرار دارد.مطالب مشابه