نگاهی بر دیدنی های پل دختر میانه

نگاهی بر دیدنی های پل دختر میانه

قدمت پل دختر به طور دقیق مشخص نیست اما با توجه به شواهد موجود، باستان شناسان حدس می زنند که این پل متعلق به دوران ساسانی می باشد. این پل از سه چشمه بزرگ و پایه های سنگی عریض برخوردار است، که دهانه وسطی بزرگتر بوده و طاق بلند تری هم دارد.

یکی دیگر از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری میانه، پل دختر یا به قول اهالی میانه "قیز کورپوسی" می باشد که روی رودخانه ی قزل اوزون ساخته شده است.

 

از دیگر پل های تاریخی شهرستان میانه می توان به پل قدیمی پردلیس اشاره کرد.

 

آشنایی با پل دختر میانه
در نزدیکی شهر میانه، و در جایی که رودخانه ی قزل اوزون به دامنه های قافلانکوه می رسد، پل زیبایی به چشم می خورد که معماری خاص و مستحکم آن واقعا خیره کننده است. این پل زیبا را با نام پل دختر می شناسند، که احتمالا نام پل دختر را در میان جاذبه های گردشگری شهر های دیگر ایران هم شنیده اید. اما تا به حال به دلیل این تشابه اسمی روی پل های قدیمی فکر کردید؟ 
برخی از باستان شناسان و محققان این وجه تسمیه را به دلیل الهام از فرشته ی آب ایران باستان، یا همان الهه آناهیتا می دانند. حتی برخی از باستان شناسان حدس می زنند که در گذشته تندیسی از الهه آناهیتا در روی پل دختر قرار داشته که به یمن وجود آن، آب رودخانه بالا نیاید و باعث تخریب پل نشود. البته افسانه دیگری در بین بومیان وجود دارد که براساس آن، این پل توسط دختر یکی از شاهزادگان ساخته شده و به همین دلیل به پل دختر معروف شده است.
پل لیلان ملکان از سایر جاذبه های دیدنی مشابه است که پیشنهاد میکنیم از آن بازدید به عمل آورید.

 

تاریخچه و مشخصات پل دختر میانه
قدمت  پل دختر به طور دقیق مشخص نیست اما با توجه به شواهد موجود، باستان شناسان حدس می زنند که این پل متعلق به دوران ساسانی می باشد. این پل از سه چشمه بزرگ و پایه های سنگی عریض برخوردار است، که دهانه وسطی بزرگتر بوده و طاق بلند تری هم دارد. پل دختر در سال 933 هجری توسط شاه بيگم بنت محمد بيگ موصللو بازسازی و مرمت شده است. همچنین در سال 1313 که طاق پل شکست، اداره میراث فرهنگی میانه به سرعت آن را تعمیر کرد. متاسفانه این پل در سال 1325 توسط گروه دموکرات که در حال عقب نشینی از نیروهای ارتش ایران بودند، طاق وسط پل را با مواد منفجره تخریب کردند تا از پیشروی ارتش جلوگیری کنند. البته در سال 1377 پایه های پل مرمت شد و نگرانی بابت تخریب کامل آن وجود ندارد، اما طاق وسطی به همان شکل مانده است.

 
دسترسی ساده به پل دختر میانه
پل دختر در 20 کیلومتری میانه و در مسیر میانه به زنجان واقع شده است. در نزدیکی این مکان، آثار تاریخی دیگری مثل قلعه دختر و پل راه آهن نیز وجود دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. مطالب مشابه