پل پردلیس میانه

پل پردلیس میانه

پل پردلیس بر روی رودخانه ی قزل اوزن ساخته شده است، سبک معماری و استحکام پل بسیار جالب بوده و هر ذهن کنجکاوی را ساعت ها به خود خیره می کند.

پل پردلیس یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان میانه می باشد و به دلیل ارزش تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار است. این پل که در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده، همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، برای اشنایی بیشتر با پل تاریخی پردلیس میانه همراه ما باشید.

 

آشنایی با پل پردلیس میانه
پل پردلیس بر روی رودخانه ی قزل اوزن ساخته شده است، سبک معماری و استحکام پل بسیار جالب بوده و هر ذهن کنجکاوی را ساعت ها به خود خیره می کند. قدمت پل پردلیس به طور دقیق مشخص نیست اما برخی از محققان بنای پل را به سده سوم و چهارم هجری نسبت می دهند. در متون و کتاب های تاریخی زیادی از این پل یاد شده است که قدیمی ترین آن ها مربوط به مسالک ممالک استخری می باشد. 
پل پردلیس در گذشته های دور یک راه ارتباطی بسیار مهم برای رفت آمد به شهر ها و حتی کشور های مختلف تلقی می شد.
کسانی که قصد داشتند از شمال به جنوب بروند و مسیر اردبیل را انتخاب می کردند، باید از روی این پل رد می شدند. همچنین تاجران و مسافران برای خروج از ایران به سمت روسیه و قفقاز یا برعکس، از روی این پل رد می شدند. این پل 9 دهنه داشته که اکنون فقط 5 تای آن ها سالم مانده است. در گذشته شخصی به نام محمد تقی خان امیر تومان که به سطوت الممالک شهرت داشت، دستور داد برای ممانعت از ورود غارتگران از خلخال به اردبیل، این پل ارزشمند را با مواد منفجره تخریب کنند. خوشبختانه این پل به طور کامل تخریب نشد اما آسیب های شدیدی به آن وارد شده است. امید است سازمان میراث فرهنگی هرچه سریعتر بازسازی و مرمت این پل را آغاز کند تا این یادگار ارزشمند پیشینیان را از دست ندهیم. از دیگر پل های دیدنی این منطقه می توان به پل شهر چای این منطقه اشاره کرد.

 

آشنایی با سایر جاذبه های گردشگری میانه
در شهر میانه علاوه بر پل پردلیس آثار تاریخی فراوان دیگری هم وجود دارد. برای مثال می توان به قلعه دختر و پل دختر میانه اشاره کرد که هر دوی آن ها از نظر تاریخی بناهای بسیار ارزشمندی به شمار می روند. 
پیشنهاد می شود در هنگام بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی میانه، سری هم به طبیعت سرسبز و زیبای این شهر و به خصوص منطقه کوهنوردی گچلیک بزنید.
پیشنهاد میکنیم از زمان بازدید از میانه حتما از آبشار بلوکان نیز دیدن فرمایید.


نحوه دسترسی به پل پردلیس میانه
این پل روی مرز مشترک اردبیل و بخش کاغذ کنان واقع شده است و در نزدیکی روستای کهبنان میانه قرار دارد. مطالب مشابه