آشنایی با دژ جولیان آبدانان

آشنایی با دژ جولیان آبدانان

این بنا بر روی تپه ای مرتفع، به نام ماهور ساخته شده است. در گذشته قلعه و دژ های نظامی را برای دیدبانی بهتر بر روی بلندا می ساخته اند تا دیدبان بتواند تمامی شهر را زیر نظر داشته باشد.

دژ جولیان از جاذبه های توریستی تاریخی استان ایلام است که در شمال شرقی شهر باستانی جولیان و در 15 کیلومتری شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام قرار گرفته است. این دژ توسط مردم منطقه با نام ژیلیو شناخته می شود و در دامنه ی ارتفاعات کبیر کوه واقع شده است. این بنای باستانی دارای قدمتی بیش از 1.5 قرن است که همین قدمت بسیار بالا باعث تبدیل این مکان به یکی از جاذبه های استان ایلام شده است و باعث شده که دژ جولیان از قدیمی ترین بنا های این استان تاریخی باشد. مصالح به کار رفته در این دژ بسیار محکم و استوار شامل سنگ و گچ است که از قلوه سنگ نیز استفاده شده است.

 

دژ دیگری نیز در شهرستان آبدانان وجود دارد به نام پشت ‌قلعه آبدانان.

 

این بنا بر روی تپه ای مرتفع، به نام ماهور ساخته شده است. درگذشته قلعه و دژ های نظامی را برای دیدبانی بهتر بر روی بلندا می ساخته اند تا دیدبان بتواند تمامی شهر را زیر نظر داشته باشد. به احتمال بسیار زیاد دژ جولیان برای مقاصد نظامی بنا شده بوده است.

 

دیوار دژ جولیان آبدانان با توجه به موقعیت تپه بنا شده است و از نظم بسیار بالایی برخوردار می باشد. در جبهه غربی آثار ورودی به داخل محوطه بنا به چشم می خورد و موقعیت دامنه تپه در قسمت غربی که مشرف به شهر و چهارتاقی جولیان است. اینطور به نظر می رسد این بنا به صورت معبر پله ای بوده است که بر اثر فرسایش آثار آن از بین رفته است. بخشی از دیوار باقی مانده به صورت کنگره ای ساخته شده و ارتفاع دیوار حدود 2 متر می باشد. به احتمال بسیار زیاد دژ نسبت به بناهای شهر باستانی جولیان از قدمت بیشتری برخوردار است. یک تیغه سنگی به رنگ سفید نیز در سطح تپه به چشم می خورد.

 

در صورت سفر به آبدانان بازدید از دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان را نیز از دست ندهید.مطالب مشابه