معرفی تنگه رازیانه ایلام

معرفی تنگه رازیانه ایلام

از میان تنگه رازیانه رودخانه ای عبور می کند که در طول زمستان و اوایل بهار بسیار پر آب بوده، و در تابستان تقریبا خشک و کم آب است.

تنگه رازیانه یکی از جاذبه های گردشگری استان ایلام بوده که در کیلومتر 50 جاده ایلام به دره شهر و در محدوده روستای چنار باشی و رود تنگه گرآب قرار دارد و چشم انداز آن از غرب به سمت قله 2790 متری کبیرکوه و از شرق به سمت قله 1772 متری کوه سیوان است. تنگه رازیانه یکی از پدیده های زمین شناسی در استان ایلام در غرب ایران است و همچنین شایان ذکر است که این تنگه همجوار جاده ایلام به دره شهر است و گردشگران زیادی به منظور دیدن طبیعت بکر و زیبای تنگه در این محل توقف می کنند تا از ویژگی های فوق العاده و چشم انداز کوه های بلند اطراف آن دیدن کنند.

در ابتدای ورود به دره با شکافی با عرض نه چندان زیاد در دامنه کبیرکوه مواجه خواهید شد. این تنگه ی پرپیچ و خم، بیش از 3 کیلومتر طول داشته و عرض آن در بخش های مختلف آن از یک تا شش متر متغیر می باشد و ارتفاع دیواره های آن به پانزده تا 30 متر می رسد. دیواره های تنگه رازیانه از جنس آهک و همچنین ترکیبات کربنات کلسیم می باشد.

 

از میان تنگه رازیانه رودخانه ای عبور می کند که در طول زمستان و اوایل بهار بسیار پر آب بوده، و در تابستان تقریبا خشک و کم آب است. این رودخانه پس از عبور از تنگه، در پهنه دشت جریان پیدا می کند و طراوت و جذابیت بیشتری به آن می دهد. همین رودخانه، پیمایش درون تنگه در فصل پرآب را سخت می کند و شما باید در تمام مسیر درون رودخانه ای با عرض کم و عمق زیاد حرکت کنید که بسیار دشوار است. همچنین پیچ و خم های باریک زیادی نیز در این تنگه هستند و ارتفاع دیواره ها نیز در برخی از بخش ها بسیار بلند است. هرچه جلوتر بروید، دیواره ها بلندتر و همچنین به هم نزدیک تر می شوند.

 

تنگه رازیانه با وقوع زمین لرزه های شدید و در هم شکستن لایه های ضخیم آهکی و همچنین ایجاد شکافی بزرگ در دل زمین ایجاد شده است و میلیون ها سال طول کشیده تا به شکلی که امروزه دارد در بیاید. در صورتی که قصد سفر به تنگه رازیانه ایلام را دارید، پیشنهاد می دهیم که در فصول بهار یا زمستان این کار را انجام دهید، زیرا زیبایی تنگه در این فصول بیشتر از سایر فصول است و همچنین آب و هوا نیز مطبوع و معتدل می باشد.

 

شما با سفر به ایلام می توانید از تنگه های برنجان سیروان و ارغوان نیز دیدن کنید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی کرد، اتاق عروس و خوش نشین (ایلام)
بوم گردی کرد، اتاق عروس و خوش نشین (ایلام)

ایلام , ایلام , روستای چشمه...

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 170,000
آخر هفته: 190,000
تعطیلات: 190,000
تومان
جزئیات
بوم گردی کرد، اتاق دیوه خوان (ایلام)
بوم گردی کرد، اتاق دیوه خوان (ایلام)

ایلام , ایلام , روستای چشمه...

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,650,000
آخر هفته: 1,650,000
تعطیلات: 1,650,000
تومان
جزئیات